Blog

Kameraman na svadbu VI.

AKÁ JE CENA SVADOBNÉHO VIDEA?

Cena za kameramana na svadbu sa odvíja od mnohých faktorov.
Základné faktory určujúce cenu za vyhotovenie svadobných videí sú tieto:
-       kvalita
-       kraj
-       technické vybavenie
-       spôsob postprodukcie
-       obsah video balíčka
-       popularita
-       agentúra

1) Kvalita
Téma kvality bola podrobnejšie rozobratá v predošlom článku.
Povedzme si len toľko, že za amatérsku kvalitu vo všeobecnosti zaplatíte málo, v niektorých prípadoch až smiešne málo. Za profesionálnu kvalitu sa cena pohybuje od mierne vyššej až po neúnosne vysokú.

Presne niekde uprostred týchto cien sa nachádza kvalitatívny priemer. Od neho výška ceny stúpa alebo klesá. Rozhodnutie je len na vás.

2) Kraj
To, že niektoré kraje Slovenska sú bohatšie ako kraje iné, to je všeobecne známe. Zároveň sa ich úroveň líši platovým ohodnotením aj potrebnou výškou nákladov na život.

A tak nemožno očakávať, že kameramana z bratislavského kraja zoženiete za rovnakú cenu ako kvalitatívne rovnocenného kameramana z prešovského kraja. V Bratislave a v okolí sa za tieto služby platí jednoducho viac. Na východnej strane Slovenska menej. Preto by ste mali nahliadať na cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť aj podľa týchto kritérií. Hľadajte radšej služby priamo v meste, či v regióne, v ktorom sa svadba bude konať.

Je pravdepodobnejšie, že vám tak ceny budú vyhovať viac.
Samozrejme výnimka nastáva, ak ste si vyhliadli firmu na druhej strane Slovenska, ktorá vám natoľko učarovala ich prácou, že nebudete váhať ich objednať aj keď zaplatíte viac.

3) Technické vybavenie
Niektoré firmy zvyknú lákať nových zákazníkov na ich profi techniku. Sľubujú, že s ich najmodernejšou technikou dokážu  deň vašej svadby pretvoriť na filmové dielo. Ak vám nejaká firma na vašu svadbu prisľúbi troch kameramanov vybavených tým najmodernejším príslušenstvom,  kamerový žeriav a k tomu všetkému vám nad hlavou bude ešte neustále lietať filmový dron, výsledok s veľkou pravdepodobnosťou nebude zlý.

Zakúpenie takejto špičkovej techniky však danú firmu častokrát vyjde aj na poriadnu päťcifernú sumičku. Očakávajte teda, že sa tento fakt odrazí aj na cene vášho svadobného videa. A to poriadne.

4) Spôsob postprodukcie
Pod pojmom postprodukcia rozumieme strih videa, pridávanie obrazových efektov a vylaďovanie farieb videa. Čiže všetko to, čo sa s natočeným materiálom deje až po jeho nakrútení. Tento proces je zdĺhavý a náročný. Ak vám kameraman ponúka výbornú kvalitu výstupného videa, znamená to, že žiadnu z týchto postprodukčných fáz neberie na ľahkú váhu. Ku každej z nich pristupuje s pedantnosťou a časová dĺžka ich zapracovania sa podstatne nadĺži. Takýto prístup samozrejme navýši aj cenu. Výsledok však bude stáť skutočne za to.

5) Obsah video balíčka
Každý kameraman by mal mať vytvorené viaceré typy svadobných video balíkov, ktoré ponúka. Ich obsah by mal byť rôznorodý. Náročnosťou a kvalitou líšiace sa balíčky budú odlišené aj výškou ceny tak, aby si vybral každý. Nemusíte sa teda báť. Skutočný profesionál vám dá na výber z viacero možností. 

6) Popularita
Celková vyťaženosť kameramana alebo firmy sa odrazí aj na cene. Ak siahnete po vychytenej spoločnosti, ktorá má už silné meno na trhu so svadobným videom, priplatíte si aj za značku.

Populárna firma má obyčajne veľa zákazníkov bažiacich po ich službách. Ceny za ich služby sú preto častokrát vyššie.
Ak sa chcete vyhnúť nepopulárnemu príplatku za značku, vyberajte z menej známych videoprodukcií.

7) Agentúra
Zajednať si kameramana na vašu svadbu je možné aj prostredníctvom svadobnej agentúry. Tá vo svojich komplexných balíčkoch okrem dekoratéra, aranžéra, či kapely často ponúka aj videoslužby. Máloktorá agentúra však zamestnáva vlastného kameramana firma len sprostredkúva kamerama či firmu, zvykne si k honoráru za video prihodiť tučný bonus. V takomto prípade svadobné video riadne preplatíte.

Teraz už viete, ktoré faktory ovplyvňujú cenu svadobného videa. Môžete sa teda sami rozhodnúť, za čo sa platiť oplatí a za čo sa už platiť neoplatí. Záverom posledného článku témy Kameraman na svadbu nám neostáva nič iné, iba vám zaželať veľa šťastia pri hľadaní toho správneho kameramana. My budeme poctení, ak si vyberiete práve Tochichi production.

Šťastný život v manželstve

Autor: Brian Blan
Tochichi.sk