Blog

Kameraman na svadbu V.

AKÚ KVALITU HĽADÁM?

Na súčasnom trhu existuje veľa rôznych kameramanov a firiem ponúkajúcich rôznu úroveň kvality. Tento článok bol zostavený tak, aby vám pomohol objasniť prečo sa za kvalitu priplatiť oplatí.

Význam slova kvalita je každému jasný. V tomto odvetví však existuje mnoho úrovní a podôb kvality. Ale ktorá je vlastne tá pravá pre vás?

V prvom rade sa musíte sami seba opýtať čo chcete a čo očakávate od výsledku. Stačí vám niečo obyčajné a priemerné, alebo túžite po videu, ktoré bude vyzerať ako hollywoodsky svadobný film? Nuž, ak túžite po videu obyčajnom, hľadáte niekoho z prostredia amatérov.
V opačnom prípade však budete musieť načrieť hlbšie do peňaženky, pretože hľadáte profesionála.  
Možno sa pýtate, ako také profesionálne svadobné video odlíšite od toho amatérskeho. Touto témou sme sa už zaoberali v predošlom článku a prečítať si ho môžete tu.
Teraz keď už vieme, čo máme rozumieť pod pojmami amatér a profesionál, môžeme prejsť k nasledujúcim otázkam.

Akú kvalitu vlastne chcem?

Istá časť odpovede na túto otázku sa nesie iba v abstraktnej rovine vášho subjektívneho vkusu.
Na túto otázku sa však vieme pozrieť aj z racionálneho hľadiska. S budúcim manželom ste sa rozhodli, že na svadobnom dni nebudete šetriť a doprajete si rozprávkový deň o akom ste vždy snívali. Vrazili ste veľké peniaze do miesta konania svadby, dekorácií, kapely a ďalších nevyhnutných vecí. Preto nešetrite ani na videu. Automaticky hľadajte profesionála, ktorý dokáže zvečniť váš veľký deň na úrovni. Opačným príkladom je, že vám na pompéznosti svadby nezáleží a dohodli ste sa len na malej nenáročnej svadbe.
V takom prípade je nezmysel využívať drahších profesionálov. Vhodnejšie bude siahnuť po nižšej cenovej kategórií videoprodukcie.

Pre tieto prípady odporúčame náš balík strieborná svadba.
Kvalita ide častokrát ruka v ruke s cenou, ktorú za hotové svadobné video zaplatíte.
Vždy platí, že ak za svadbu zaplatíte napríklad tridsať tisíc, vaše video by nemalo stáť príliš málo. A naopak, ak za vašu svadbu chcete zaplatiť pár stoviek, nemalo by zmysel platiť za video niekoľko tisíc. V oboch prípadoch by ste buď mylne podcenili alebo precenili kvalitu svadobného videa.

Dá sa ale namietnuť, že ak ste romantická duša a na vašom videu vám naozaj záleží bezohľadu na okolnosti, neváhajte siahnuť po vyššej kvalitatívnej triede kameramana. Takisto, ak ste človek, čo sa rád pochváli nezabudnuteľným svadobným videom, máme pre vás radu rovnakú. V takom prípade vyskúšajte naše balíky vyššej kvality.

Už viem akú kvalitu chcem. Čo ďalej?

Vždy v úvode hľadajte inšpiráciu od ktorej sa vo vašom ďalšom pátraní odrazíte.

Častokrát sa stáva, že na konkrétnu firmu alebo kameramana narazíte prostredníctvom svadobného videa vašej kamarátky, známeho, či spolužiaka zo strednej školy.
Vravíte, že sa vám video páči a aj vy by ste niečo také chceli. Teraz ste už na stope definícií, ako by malo vaše svadobné video vyzerať. Skúste ale najprv určiť, či ide o video amatérske, alebo o video profesionálne. Neskôr sa vám to bude hodiť. Následne sa pokúste pomenovať presne to, čo sa vám vo videu páči, ale aj to, čo by ste chceli inak. 

Uveďme si jednoduchý príklad. Vaša najlepšia kamarátka mala minulý rok svadbu a videli ste jej svadobné video.
Chytilo vás za srdce. Pozrite si ho teraz znova. Určíte, že ide o video na profesionálnej úrovni. Páči sa vám spôsob kompozície záberov a farby videa. Chceli by ste však zlepšiť prácu s hudbou a emóciou vo videu. Na internete si pozrite aj ďalšie práce daného kameramana. Ak zistíte, že aj jeho ostatné videá nenesú emóciu akú potrebujete, môžete urobiť záver, že tu nie ste na správnej adrese, alebo sa môžte pokúsiť vysvetliť kameramanovi čo presne si želáte. Ak sa posuniete v hľadaní ďalej, tiež to nebude problém. Teraz už predsa presne viete, aký typ videa hľadáte, čo sa vám páči a čomu by ste sa chceli vyhnúť. Po chvíli hľadania ste objavili ďalšiu firmu, ktorá robí videá presne podľa vašich predstáv. Vypýtajte si ich cenník. Práve tu môžete zistiť, že cena presahuje váš prichystaný rozpočet za svadobné video. Nevadí. Cenník tejto firmy si odložte, možno sa k nemu neskôr ešte vrátite. Ďalej už len jednoducho hľadáte kameramana, ktorý naplní vaše požiadavky podľa vašich kritérií.

Ak nenájdete už nič uspokojivé, vráťte sa k predošlým firmám, ktorých práca sa vám páčila. Možno požadujete kvalitu, ktorá sa za vami očakávanú cenu nedá získať. V takom prípade je možno na čase prehodnotiť váš rozpočet na svadobné video alebo úroveň požadovanej kvality. Ale ako sme si povedali už v predošlých článkoch, kompromisy pri niečom, čo vám navždy bude pripomínať krásu vášho veľkého dňa, by ste robiť nemali.

 
Ako ďalej postupovať pri hľadaní kameramana na svadbu sa dočítate v našom ďalšom článku Kameraman na svadbu Časť 6. - Cena

 

Autor: Brian Blan
Tochichi.sk