Blog

Kameraman na svadbu II.

KAMERAMAN AMATÉR ALEBO PROFESIONÁL?

Pri voľbe kameramana na svadbu sa budete musieť rozhodnúť koho vlastne hľadáte. Prvou najdôležitejšou otázkou pre vás bude, či vložíte svoju dôveru so svadobným videom do rúk amatéra alebo profesionála.

Tieto dve kategórie kameramanov sa žiaľ neodlišujú len cenou, ale najmä kvalitou. Pri vašom hľadaní natrafíte na obrovský počet rôznych kameramanov alebo firiem ponúkajúcich filmovanie svadobných videí. Ako prvé si prezrite ukážky videí v portfóliu ich prác. Následne na základe týchto ukážok rozoznajte amatéra od profesionála podľa nižšie uvedených tipov.

Základné znaky kameramana amatéra

Všeobecne o kameramanovi amatérovi platí to, že sa jedná o človeka, ktorý sa venuje činnosti filmovania len ako svojmu hobby.To znamená, že nikdy sa filmárskemu remeslu naozaj neučil, bol samoukom a nachytal preto mnoho zlozvykov, ktoré ovplyvnia kvalitatívny výsledok vášho videa.
Medzi najčastejšie zlozvyky a chyby na základe ktorých dokážete kameramana amatéra rýchlo rozoznať sú tieto:

1) Roztrasená kamera
Väčšina záberov vo videu je nepríjemne roztrasená. Trasľavé zábery znevažujú estetický výsledok finálneho videa a  zároveň naznačujú to, že kameraman pravdepodobne nevlastní nevyhnutné technické vybavenie na filmovanie, a preto všetko točí z ruky, bez stabilizácie obrazu.

2) Nedostatočné technické vybavenie
Vo videu sa prejaví napríklad zašumeným obrazom, oku neladiacou kresbou obrazu, vyšednutými farbami, roztrasenými zábermi, alebo nekvalitným zvukom. Platí, že každý kto to s videoprodukciou myslí vážne, je si schopný zaobstarať poriadnu techniku pre natáčanie.

3) Prázdny obsah záberov
Niekedy narazíte na videá, v ktorých tvorca komponoval zábery tak, že niekto má napríklad odrezanú hlavu, v zábere vidíme len polovicu tela, alebo celý obraz je vytočený do neprirodzeného uhlu. To znamená, že zábery sú skomponované amatérsky. Často sa objavia aj obsahovo prázdne zábery. Nie je nič horšie, ako keď niekto chce natočiť nevestinu nohu v krásnej topánke, ale miesto toho natočí len nevestinu pätu v krásnej topánke. 

4) Neprofesionálny prístup
Kameramana s neprofesionálnym prístupom máte možnosť odhaliť už pri počiatočnej komunikácií. Na emaily odpovedá s príliš veľkým časovým oneskorením, nestojíte mu ani za to, aby použil diakritiku a jeho cenník, ktorý vám zašle je v nereprezentatívnom stave. V tomto prípade navrhujem zbystriť pozornosť a ideálne ukončiť komunikáciu.
Títo ľudia sa často ďalej zvyknú vyznačovať nezodpovednosťou, meškaním, manipuláciou s cenami a s odovzdaním videí meškajú aj pár mesiacov.

5) Dlhé nezáživné spracovanie
V 21. storočí sme už všetci zvyknutí na určitý štandard, ktorý by mal byť nevyhnutne dodržaný. Ak niekto strihá video, kde sa neuveriteľne dlhú dobu pozeráme na jeden záber a až po pár minútach ho vystrieda za záber druhý, je to znak vrcholne nezáživného spracovania. A to platí aj v prípade, že ide o dlhý záznam svadby. Istá dynamika striedania záberov musí byť zachovaná vždy. Nechcete sa predsa k smrti unudiť svojim vlastným svadobným videom.

6) Farby vo videu sú ako z iného sveta
Človek, ktorý sa ani neobťažuje vyvážiť základné farby videa, svadobné šaty ponechá žlté, alebo pokožku neľudsky šedú, by už z princípu nemal byť hodný vašej pozornosti.

7) Mizerná práca so zvukom
Zlá, alebo žiadna zvuková úprava sa často nesie v duchu extrémne zašumeného zvuku, alebo hovorené slovo je nahrané tak, že nie je ani počuť. Nízka výstupová kvalita zvuku je tiež častým sprievodným javom amatérskych videí.

Základné znaky kameramana profesionála

Kameraman profesionál sa obvykle vyznačuje spôsobom práce presne opačným ako kameraman amatér.
Vyššie popísané chyby a mylné návyky u kameramana profesionála väčšinou nespozorujete.
Z točenia svadieb sa môže stať časom vcelku rutinná záležitosť. Napriek tomu profesionál vždy hľadá cestu ako svadobné natáčanie obohatiť o niečo nové. Uvažuje ako zachytiť vašu svadbu v jej nenapodobiteľnej očarujúcej atmosfére.  Ak ste do tohto momentu stále nenašli to čo hľadáte, odskúšajte náš profesionálny prístup a neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom našej webovej stránky.

 

Zhrnutie

Kameramana amatéra na svojej svadbe naozaj nechcete.
Amatéra si prenajmite iba v prípade, že vám na výsledku vášho svadobného videa neveľmi záleží alebo vás budget nepustí. 
V prípade, že očakávate od videa vyššiu kvalitu, siahnite radšej po službách profesionálov.

Ako ďalej postupovať pri hľadaní kameramana na svadbu sa dočítate v našom ďalšom článku Kameraman na svadbu Časť 3 - Aký by mal byť váš kameraman?

 

Autor: Brian Blan
Tochichi.sk